Süsivesikud toidus

Foorumisse postitamiseks logi sisse või liitu kasutajaks
Kas on siis oluline, et diabeetik (olen I tüüp) valib söögiks väiksema süsivesikutearvuga toite- või on see oluline ainult II tüübi puhul? On ju eraldi kokaraamatud retseptidega kus on vähe sv. Palju oleks siis ökonoomne ühe toidukorra ajal sv tarbida??? Mõni ütleb et söö nagu tavainimene, teised jälle teevad seda dr Berensteini dieeti 6-12-12. Kust läheb tõde? (Minuarust peaks need 2 tüüpi olema täiesti erineva haiguse nime all, suurt segadust tekitab, sest nagu aru olen saanud enamus soovitusi keerleb II tüübi ümber, esimest tüüpi diabeeti on ju vaid 5%!!!) Peale 2 aastat staazi ei ole ma ikka veel sotti saanud...
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21296/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
eks 10 aasta pärast saab teada, kus tõde oli. Ainus, mis seni kindel: oluline on veresuhkur hoida võimalikult normilähedane. Nende valgudieeditajate neerusid võiks aeg-ajalt kontrollida.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21297/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
...ja küsimus mille vastust juba ette kardan: mõõtes vs keskmiselt 4x päevas ja kui keskmiselt ikka ülepäeva on 1 söögijärgne näit üle 10- siis on asi halbhalb???
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21298/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
sõltub ka sellest, palju glükohemo tuleb. aga üldiselt ega ta hea ole jah, katsu ikka 10 piires hoida. Mina mõõdan 12 korda päevas ja ei suuda ka 10 piires hoida, aga sul ehk tihedama mõõtmisega õnnestub.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21299/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Mind teeb ka pisut murelikuks, et neerude tervise pärast ei muretse keegi tänastest diabeetikutest (vähemalt siin foorumis). 20 aastat tagasi oli see väga aktuaalne. Rõhutati pidevalt, et diabeetik peab tarbima regulaarselt süsivesikuid, et organism saaks kergelt energia kätte ja ei peaks rasvast ja valkudest energia saamise jääknähtudega neerudele lisakoormust tekitama. Oli see toona õige või mitte nii õige soovitus - olen ise seda järginud ja pärast 22 aastat neeru näitajad endiselt korras. Seda, et süsivesikute vältimisega hoitakse suhkrud madalad, ei pea ka mõnedki teised minu staažikamad diabeetikutest sõbrad õigeks. Esimene märk on, et nende inimeste hingeõhk ei ole just eriti meeldiv. Aga kes teab, nagu ohooloom juba mainis, 10 aasta pärast saame teada. Suhkru taseme kohta on üks tõekspidamine siiani paika pidanud - vältida suuri kõikumisi, st kõrged ja hüpod vaheldumisi. Kui sellise režiimiga on saavutatud keskmine näit ilus ja arst kiidab (ta ju ei tea köögipoolt), siis on see puhas enesepettus. Mida vähem on hüpolähedasi veresuhkruid, seda parem on see aju tervisele. Lisaks on näiteid elust, kus liiga madalal hoitud vs'id põhjustavad kiiremini hüpotunnetuse kadumist. Kui üle kümnese vs'iga ei jalutata pool päeva ringi vaid kohe peale avastamist korrigeeritakse, siis peaks olukord kontrolli all olema. Tuleb aru anda, et mee ei suuda siiski 100% mõistusega asendada seda ühtselt toimivat keemiakombinaati, mida meie organism on.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21301/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Süsivesikutest. Mina olen sellist asja tähele pannud, et kui lähen kodust välja lõunat sööma, no mitte just eliitrestorani vaid tavalisse söögikohta. Nagu ikka linnas käiakse. Tellin nt päevaprae ( keedukartul, riis, tatar + miski kala või lihatükk) , võtan värsket salatit juurde ja siis selgub, et arvesta sina neid SV nagu tahad, ikka paned süstimisega puusse. Ma kahtlustan, et see toorsalat sisaldab kes-teab-mida ja see ongi see mis tõstab SV kõrgele. Ei ole kellegi teadjama käest küsida ka, et mida nad sinna sisse panevad, et see sellise laksu annab. Ju siis puhast suhkrut maitseks. Mis puutub söömisesse siis tegelikult ma söön nagu iga terve inimene, aga ma välistan suhkru. Vat pane teelusikatäis suhkrut nt kohvi sisse ja siis on kohe sv laes. Väike meetilk ei tee midagi. Ma olen ennast ka päris pikalt jälginud ja selle pika aja jooksul jätkuvalt söön sv-sid oma kolmel söögikorral 40-60-60. Mis ma öelda tahan on see, et ma vist juba harjumusest valin toite mida süüa ja erilist ponnistamist söögiga ei pea enam tegema. Vahel teen kontrolle ja jõuan ikka selle oma valemini. Mu enda loogika ütleb, et süüa tuleb vaheldusrikast toitu, no kui just mingit allergiahäda ei juhtu olema siis jah tuleb teatud asju vältida. Pean kinni põhimõttest, et söö seda mida tervislikuks peetakse ja süsti nii, et SV oleks normilähedane.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21302/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Mina olen aru saanud, et neerude tervises on põhiküsimus keha stabiilses suhkrutasemes, et nn väikesed veresooned ei kahjustuks. Süües makarone jne kihutab VS üles-alla nii et vähepole. Atsetoonilõhn tuleb suust kui keha läheb ketoosi(mitte segi ajada ketoatsidoosiga), see möödub kuskil nädala jooksul siis on keha ketoosis ja mingit lõhna ei ole. Aga ega jah aktiivset elu elades ja väljas toitudes on VS raamides hoidmine keeruline. Erilised tropid on need kokad, kes toorsalatitele suhkrut maitseks lisavad.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21304/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ma ei mõelnud vs'i suurtest ja sagedastest kõikumistest tekkida võivaid tüsistusi nagu nt silmapõhjades tekkivad muutused, närvikahjustused (jäsemete tundlikuse ja soolte tegevuse halvenemine) ja mingil määral ka neerud, mõtlesin miinimuni viidud süsivesikute hulka toidus. Kirjutan siia tsitaadi raamatust: "Rasvkoest vabanevad rasvhapped ei põle ainevahetuse käigus lõpuni (süsinikdioksiidiks ja veeks), kui samaaegselt ei põle ka suhkur. Ilma suhkru samaaegse põlemiseta jääb rasvhapete põlemine pooleli ketoainete ehk ketohapete tasemele. Kui verre koguneb palju ketoaineid, tekib suhkruhaigel happemürgistus (ketoatsidoos), sest ketoained on tugevad happed ja langetavad vere happesusetaset. " Peatükk on pikk, aga kokkuvõtvalt, edasi peavad hakkama neerud nende jääkide väljutamisega tegelema, samas võib tekkida ka nn tühjakõhusuhkur, sest organism püüab aju toita, millega kaasneb sageli esmapilgul põhjendamatu kõrge vs. Sama jutt kehtib ka mitte diabeetikute kohta, kes oma süsivesikute vabu valgudieete peavad, vahega, et me jälle riskirühmas eelisjärjekorras. PS! Minu teada on ketoos lihtsalt suupärasem versioon ketoatsidoosist, aga võin eksida.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21306/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
krõõt - minul nt viskab sama toidu söömine väljaspool kodu vs kõrgemale kui kodus süües, ilmselt mängib rolli ka mingi väike stressifaktor, mida kodus ei ole. Mõnes kohas õnneks pakutakse võimalust tellida prae juurde kartulite asemel nt aurutatud juurvilju, see on ohutum - saan sama tulemuse nagu kodus kartuleid süües. Aga jah, teema oli siin hoopis teine hetkel.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21307/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ohhooloom, ma ei usu küll, et söögikohas söömine iseenesest erilist stressi tekitab ja veresuhkrut tõstab. Toitudesse lisatakse lihtsalt seal ikka uskumatult palju suhkrut. Pea iga lihatüki hautamisel lisatakse magusat kastet, mett - praegu on trend magusa lisamine soolastele toitudele. Toorsalatiteid maitsestatakse suhkru, mahla, siirupiga. Ostsin looduspoest/tervisepoest kodusküpsetatud leiba - õigemini tahtsin osta. Aga kui kuulsin, kui palju sinna suhkrut lisatakse, siis jäi ostmata. Varjatud suhkrud on need, mis veresuhkrut tõstavad. Söögikohas me ei tea, mida õieti sööme.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21308/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann, sa võid mitte uskuda, aga minul nt annab külas (ka sugulaste juures, kus toidu koostis teada) ja kodus söömine üsna erineva veresuhkrunumbri. Siia lisandub muidugi jah kohvikutoitudele lisatav varjatud suhkur, nõus.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21309/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Miks siis ikkagi jätta ostmata leib milles on (palju) suhkurt lisatud? Kui valin selle leiva doosiks õige koguse insuliini, siis kas sellise leiva söömine on ikkagi halb? Oli aegu kus teadsin et suhkurt kogust minimeerida. Siis ühel päeval endokrino teatas, et söö suhkurt palju tahad, peaasi et ins koguse õieti arvestad..... kust läheb tõde?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21310/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
no just - suure koguse kiirete süsikate söömisel on ääretult raske arvestada õiget kogust insuliini, ikka kipub mingi kiire jõnks ülespoole käima. Sellest see makaronide näide oligi. Mina ntx ei saa üle kahe keedukartuli korraga süüa, hoolimata enda arust õigesti valitud insuliinidoosist. Mõjub nagu suhkur. Samas, päris ilma süsikateta ei julgeks toituda, hoolimata väga stabiilsetest suhkrutest.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21311/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
XY RE: Süsivesikud toidus 29.03.2015 15:37 Miks siis ikkagi jätta ostmata leib milles on (palju) suhkurt lisatud? Kui valin selle leiva doosiks õige koguse insuliini, siis kas sellise leiva söömine on ikkagi halb? Ohjah! Mitte kõik ei saa reguleerida oma veresuhkrutaset insuliiniga. Kohe hästi paljud diabeetikud ei saa. Nii et sellise leiva söömine ei olnud mitte halb, vaid minu seisukohalt võimatu.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21312/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Mis mõttes paljud diabeetikud ei saa veresuhkurt insuliiniga reguleerida... kas siinkohal on mõeldud ainult tabletiravil olevad II tüübi diabeetikuid?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21313/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann Saad küll, kui hakkad toetava ravimina kasutama insuliini.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21314/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Suhkrut või magusat võib ikka süüa, aga see tõstab kohe kiirelt sv lakke ja siis kukub kolinal alla. Seda langemist ma ei tahaks tunda, eriti siis kui nt autoroolis olen. Minu tarkus ütleb, et söö seda-teist ja kolmandat on peavalu vähem. Sööd oma kommid, torditüki ära, arvestad insuliini välja ja kahe tunni pärast on sv täitsa OK, aga kolmandal tunnil kukub 2,5-peale. Söön köögivilju ja võtan magustoiduks 1 kommi peale siis pole häda midagi. Tegelikult see söömisharjumus on ka mõtlemises kinni, kui hakkad ennast harjutama siis saab asja kah. No nt puhas valge suhkur ja sool + varjatud rasvad on ju nagunii saatanast, seega pole patt nende tarbimist ohjata vms
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21315/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ake
29.03.2015 18:41
tiann Saad küll, kui hakkad toetava ravimina kasutama insuliini.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21314/suesivesikud-toidus
Ake, ma ei saanud päris täpselt aru, mida sa selle lausega mõtlesid. Et kui hakkan kunagi (loodetavasti veel mitte niipea!) kasutama insuliini, siis saan selle abil veresuhkrut reguleerida? Nojah, seda tean ise ka...... Mida see teadmine mulle praegu annab? Ma ju ikka ei saa reguleerida ravimitega ei söögieelselt ega ka söögijärgselt oma veresuhkrut ja pidin loobuma selle siirupise leiva ostmisest...... Egas ma ise endale seda insuliini määra.....
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21319/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Mõtlesin seda, et tean juhuseid, kus on raviskeemi, lisaks tablettidele, lisatud ka kiiretoimeline insuliin just selliste eriolukordade reguleerimiseks, kui suhkur on kõrgeks läinud. Loomulikult ei määra sa ise endale insuliini, selleks on meil kõigil raviarst. Aga sinu sulgudesse pandud sõnad annavad aimu sinu suhtumisest insuliini. Tegelikult, ise I tüübi diabeetikuna, ei jaga ainult tablettravil olevate diabeetikute ponnistusi toiduga ja režiimiga nui neljaks suhkru taset hoida ( ei kehti neile, kellel tablett diabeedi ohjamisel lihtsalt abiks on ), selle asemel, et insuliin appi võtta ja oma igapäevaelu palju lihtsamaks teha. Oletan, et siin on mõnegi II tüübi diabeetiku jaoks kaks komistuskohta: 1) Mõtlemises kinni olev vastumeelsus süstimise suhtes 2) Linnalegend, et kui juba süstima pean, siis on asi täitsa hull. Kui mälu ei peta, siis on ka siin foorumis mõnel korral II tüüpi diabeetikud, pärast insuliinile üleminekut öelnud,miks ma varem... Viiks ühtlasi tagasi jutu neerude tervise jälgimisele. Kui sageli teete neerude tervist jälgivaid analüüse?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21326/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
minult ei taheta analüüsi sagedamini kui kord aastas, vereanalüüs kaks korda aastas.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21327/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Akele vastuseks: Ega ma süstimisest ei unista jah. Selle teeb keeruliseks eelkõige sagedase mõõtmise vajadus. Sest jään ikka teisetüübiliseks ja ribasid jagatakse mulle nagu teisetüübilisele (kuigi süstivale) - vähem, kui esimese tüübi diabeetikutele. Teiseks: kuni ikka veel oma insuliini tootmine mingilgi määral toimib, seni ei tahaks seda päris maha materdada. Tunnistan, et ainult toiduvalikuga on ikka äärmiselt keeruline veresuhkrut paigas hoida. Keeruline, närvesööv ja paljustki loobuma sundiv. Seda enam, et sagedaseks mõõtmiseks ka rahalisi võimalusi napib - selle 50 soodushinnaga ribaga poolaastas ei saa ju millestki aimu. Arst aga rõhutab, et kõik olevat enda teha, nii et ...... Neerude tööd kontrollitakse iga kord, kui uut retsepti küsin - seega vähemalt 2 korda aastas.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21328/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Väga õige, kõik on tõesti enda teha. Minu arust tuleks alustuseks lõpetada endale valetamine, nagu vähem mõõtes ja oma vs näite vähem nähes töötaks pankreas paremini ja seega on tervis parem. Inimlikult on see vägagi arusaadav, halvast uudistes hoidumine on inimlik, paraku võlateatise mitte avamine ei vabasta inimest võlast. Ja siin maksavad inimesed omaenda tervisega. Kusjuures minu arust on veel kujunenud selline arusaam, nagu paljud komplikatsioonid diabeedi puhul lihtsalt kaasnevadki. Ei kaasne, halvasti ravitud diabeediga kaasnevad enamus diabeedist tekkivaid tüsistusi, aga ravi on tõesti iga inimese enda teha. Aga keeruline on hästi ravida, kui mitte reaalselt ei jälgita, vaid usutakse ja loodetakse, et kõik on normis!
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21329/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Kuidas olete tähelepanekuid teinud alkoholi osas. Endale tundub, et ca 1,5 klaasi kuiva punast veini halvendab järgmise päeva insuliinitundlikkust st arusaamatult oli kõrgemal VS.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21330/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Suhkur Jään vastuse võlgu. Olen teadlik, et kangel alkoholil pidi olema selline mõju, et esialgu langeb vs'i ja pärast hakkab maksa kaasabil vs tõusma...või midagi sellist :). Ei oma "kange alkohooli soolikat" ja see tõttu inimkatsed tegemata ja teadmised puht teoreetilised ja needki roostes. Veini kohta võin juba inimkatsete põhjal öelda, et kuigi sildil on kiri dry, siis see oleneb väga veinipiirkonnast, kuidas ta vs'ile mõjub. Üldises piiris, mida soolem piirkond, kus mari kasvanud ja mida suurem on protsent sildil (13% < ), seda suurem on tõenäosus, et tõstab pisut vs'i ja samuti on kahtlase väärtusega odavad veinid. Aga et järgmisel päeval vs möllab, ei ole täheldanud. Eks jälle tavapärane tõdemus - diabeet on igaühel omamoodi. Naljaga pooleks - 1,5 klaasi on ka suhteline - meie kasutame tavaliselt pokaale, mille maht on 0,475mml ehk 1,5 klaasi teeb kokku juba pea terve pudeli...:))))
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21337/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
VM Lugesin sinu kirja ja soovitan sul edaspidi, enne vastamist, lugeda mõttega, mitte üle rea. Hetkel on, minu arust, sinu kiri põhjendamatult sapine. Kui II tüübi mitte süstiv diabeetik, kelle peamiseks raviskeemi osaks on dieet, peab toime tulema 50 ribaga poolaastas ja reeglina on sellised haiged eakad ja elavad nendest sandikopikatest, mida nimetatakse välja teenitud pensioniks, siis oleksid võinud hoogu pidada. Miks nemad jäid ribade lisamise rongist jälle maha, sest neid on võrreldes süstijatega liiga palju ja raha ei jätku. Vabandan juba ette tema eest.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21338/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann Esiteks, ei ole nõus sinu seisukohaga, et kuni veel oma vähegi funkab jne, enda näite varal. Minul kestsid mesinädalad pea pool aastat ja just selle tõttu, et "rikkusin nahka" (teiste diabeetikute väljend) paari ühiku kaupa lisa süstides, mis toetas minu, juba hukule määratud pankreast ( I tüüp ja saadi väga aegsasti jaole) ja ta jaksas, andis mulle aega kohaneda ja parandas minu algaja eksimusi jõudu mööda. Teiseks, ka 450 riba on 9 korda rohkem ja lisaks on ka häid inimesi siin ilmas, tuleb ainult küsida, sest näiteks lastel on hetkel väga suur norm ja võimalik, et jääb osa apteegist välja ostmata. Arvan, et tasub küsida lapsdiabeetikute kodulehelt, nad on ju varemgi siin pumbatarvikutega täiskasvanuid abistanud. Paljud ei pea eetiliseks soodusribadena saadud ribade eest raha võtta ja jätavad need apteeki, kuigi võiks ju vajaja maksta need 10% ja kas või postikulud ja kõik on õnnelikud!!! Ei ole mina siin mingi arvaja, aga mulle tundub, et sul oleks aeg "süstlausku" pöörata :) ja tead kui hästi maitses ja maksis täna töökaaslase toodud sünnipäevatort...ainult üks lisaks tehtud torge.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21339/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Sapine!? Igaüks vist ikka loeb, kuidas tahab! Ma viitasin hoopis, et elu ilma süstimata, aga kõrgema veresuhkruga ei tee kedagi tervemaks, kui ta on. Samas lisaks süstides võiks vs ikkagi kontrolli alla saada. Inimesed kipuvad aga arvama, et nimelt siis, kui nad ei süsti on nad ju nagu ikkagi tervemad. Selles seisneb endale valetamine. Kas oli tõesti nii keeruline aru saada?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21340/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ake, võib-olla on sul õigus ja süstimine ei ole tõesti tegelikult see, mida peaks kartma. Aga eks iga uus olukord ole ikka tsipake hirmutav. Ja kui arst arvab, et ma pole veel õigete veresuhkrut alandavate ravimiteni jõudnudki (Metforali ta selleks ei pea!) ja et ka kehvasti funkavat kõhunääret tuleb siiski maksimaalselt ära kasutada, siis ega mina saa/taha targem olla. Võib-olla tõesti ei oleks tarvis end pingutada, aga mina seda ei otsusta. Kui suhkrud senise raviga enam lubatu piires ei püsi, siis lubati hakata ravimeid juurde lisama, süstimisest pole esialgu veel mingit juttu. Ei oska õelda, kas see seisukoht on õige või vale..... Aeg-ajalt tundub ka mulle, et süstivatel saatusekaaslastel on neid toiduga seotud pingeid vähem, aga need on asjatundmatu kõrvaltvaataja mõtted. Aitäh sulle toetuse eest ja mõistmise eest selles osas, miks teisetüübilised nii sageli veresuhkrut mõõta ei saa, kui esimese tüübiga diabeetikud. VM vist ikka ei saa aru (nagu ei saa ta kahjuks ka sellest aru, et diabeetik ei saa endale ise süsteravi määrata!), et asi pole laiskuses ega soovis endale valetada, vaid lihtlabaselt õhukeses rahakotis. No ei jaksa neid täishinnaga ribasid osta nii palju, et saaks mitu korda päevas mõõta! Teame kõik (teisetüübilised), et tervis püsiks parem, kui rohkem mõõdaks, aga no eluaseme eest tuleb ka maksta, ravimid osta ja meie toiduvalik on sageli kallim kui tervel inimesel. Ei ole ma ka kõrgepalgaline, vabariigi keskmisest jääb ikka üüratult palju puudu:) Ausalt öeldes ei ole osanud neid ribasid ka kusagilt odavamalt juurde hankida - minu tutvusringkonnas esimese tüübi diabeetikuid pole. Teisetüübilisi on, aga need isegi hädas. Kiikan siis sinna lapsdiabeetikute lehele. Sellise küsimise osas olen ma jah vist alaarenenud - kohe kehv on küsida:)
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21343/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ausalt õeldes polnud mul aimugi, kui palju soodusega ribasi II tüübi omad saavad. Sain ma õieti aru, et 50 riba poolaastas v? Mis puutub enesepetmisse, siis ma ei rääkinud personaalselt, lihtsalt nii, nagu inimesed paljus mõtlevad.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21344/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
http://www.diabetes.ee/diabetes-artikkel.php?lk=14392
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21345/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
VM, 50 ribaga poolaastas, isegi kui kusagilt saab juurde, on nats raske vs pidevalt kontrollida. Aga ok, anname andeks, ju sa tõesti ei teadnud:)
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21346/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Tiann, aga siinsamas foorumis pakutakse ju suht pidevalt ribasid, vahel isegi koos aüaraadiga, nagu näha. Hoia lihtsalt silm peal. Ja muidugi - mitu aparaati võiks olla, siis on ribadevalik laiem.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21347/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann Sina oled diabeetik ja oled enda raviarst. Mida sinu arst arvab/oletab ei ole alati oluline. Kui arstil on inimkatsed mingi tabletiga tegemata, siis on see tema probleem, aga sina ei pea tema katsejänes olema. Sinu kirjadest võib järeldada, et oled valmis oma raviskeemi muutma ja nii teegi, anna oma arstile teada oma soovist. Sa ei ole asjatundmatu!!!
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21348/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
VM Sapine? Igaüks vist ikka loeb, kuidas tahab! Loodan, et said aru, kellele sa tegelikult kirjutasid :)) ja edaspidi loed rohkem kui ühe sõna kogu teksist, sest seletasin juba vastuses sulle, et ribadega on pensionäridel kitsas ja üllatus, üllatus, sa polnud endiselt teadlik nende olukorrast.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21349/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Kuna tean kui varieeruvalt inimeste organismid sarnastele situatsioonidele võivad reageerida ei olnud minu jutt suunatud üldse personaalselt. Jah, II tüübi diabeetikute soodusega testribade hulga kohta puudus mul teave ja see mõjutab mu jutu pragmaatilist poolt. Tänan Ake lugemissoovituste eest! Paraku pean sellest loobuma piisab, kui meil on siin üks kes seda oskab ja teistelegi õpetab!
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21350/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
VM Esiteks ei ole sa ainus, kes aimab diabeetikute organismi siseelu...meie diabeetikud teame seda kõik, millest heietasid, sest elame koosluses oma haigusega. Teiseks, kordan uuesti oma soovitust, et õpi lugema!!!!! Oleksid tianni näägutamise võinud ära jätta, kui oleksid lugenud minu poolt sulle kirjutatu täies mahus lugenud, sest seal oli ju kirjas palju nad ribasid saavad.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21351/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Kui 5 aastat tagasi haigestusin, siis kirjutati mulle esimeseks poolaastaks 200 soodusega testriba välja. Aga perearst viitas, et olen I tüüp ja peaksin saama ikkagi 300 poolaastas. Sellest momendist tekkis mul arusaam, et II tüübi omad saavad kolmandiku võrra vähem. Aga see pole üldse praeguse lõime teema. Aga kui "meie diabeetikud" teame kõik nagu meist kõige targem siin kinnitab(pane tähele, ma lugesin seda ise, isegi kaks korda:)), siis ma ei saa üldse aru mida me siin suhtleme, kellele neid heietusi vaja, kui kõik kõike teavad...?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21352/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
VM 22 aastat tagasi ei antud meile ainsamatki riba, ka glükomeetri ja pen'i ostsin oma raha eest. Siin just ongi see nn sinu poolt mitte lõime teema, sul puudub elementaarne arusaam, istud ainult ja ainult oma mätta otsas. Sina oletad, sina arvad ja unustad enne arvamuse avaldamist fakti enda jaoks täpsustada. Tõesti, täitsa haige - VM keelab poob ja laseb. Ja tuleb siin teisi siunama, sest ei ole viitsinud teemat endale lõpuni selgeks teha. Kunagi mingi arst on midagi öelnud. Kena argument, et tümitama asuda... Mina ei ela ainult omas maailmas ja olen kursis ka teiste diabeetikute elu-oluga ja kui on võimalik, siis toetan ja/või vahendan.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21353/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Võtate äkki toa ja räägite selgeks :)
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21354/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ma isegi mõtlesin eile, et peaks tegema Facebooki (kõige lihtsam) mingi ribade ümberjaotamise grupi, aga iseasi, kui paljud on seal nõus oma päris- või FBnimega osalema. Ja mis järeldused haigekassa sellest teeb:)
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21355/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
FB kõige lihtsam! Ohjah - kui FB-sse kogu oma elu pole kolinud, siis.... Aga Haigekassale on selline avalik tegevus muidugi märgiks, et ribasid antakse soodustusega liiga palju. Põhjendatagu seal oma tegevust kuis iganes (pumbaga?) - ikka on ju päevaselge, et soodusribasid on ilmaasjata jagatud ja neid pole tarvis. Neid on antud inimesele, kes ribasid ei vaja. Ja suhtlusportaalidest on ju kõige lihtsam inimeste tegevusel silma peal hoida.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21356/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann, diabeetikud on ammu Facebooki kolinud ja suhtlevad seal oma grupis, vähemalt need sportlikumad. Ja ribade vahetamiseks sobib tegelikult ka seesama foorum ja nii see ongi toiminud, julge ainult küsida ja taipa silm peal hoida. Ilmselt FB põhiselt ei saaks asjast asja tõesti. Mis aparaadid sul muide on?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21357/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
aidake mul vahelduseks mõitsa üht: kas süstiv diabeetik (I tüüp) on tõesti nö hukule määratud. ehk jääb mulje, et see on üks hullematest haigustest. nii II tüübi diabeetikud kui terved inimesed on arusaamal, et VÄHEMALT EI OLE VEEL INSULIINI PEAL- EI SÜST, seega pole olukord kõige hullemI! jääb mulje, et kui mina süstin end siis on minuga õige pea lõpp, ka apteekrite suhtumine on kuidagi kaasatundev ja hindav minu suhtes... kummaline.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21358/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Mäletan kui haigestusin 1 tüüpi siis ka algul lootsin, et ikka see II tüüp oleks, et ei peaks süstima hakkama :), selline värk jah tundub olevat, et süstimine on nn samm enne hauda tegevus :). II tüübi puhul ravimid ju sisuliselt utsitavad kõhunääret, et "püüa nüüd veel". Aga kui toiduga ennast ei piirata on pankreas kutu ikkagi mingil hetkel. Endal lendas üks vanem sugulane haiglasse jala veremürgituse sümptomitega. VS oli 30! Kui siis see alla võeti haiglas, siis kodanik hakkas nn hea enesetunde tõttu järgmisel hommikul hommikuvõimlemist tegema, sai südari ja oligi läinud. Oma diabeedist ei olnud teadlik.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21359/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann Haigekassale võiks see olla märgiks, et tuleks vajaduse põhiselt soodusribade arvu suurendada, mitte lihtsalt, et paneme poolaasta jagu portsu otsa. Hetkel on lastel nii suur ribade kogus, et kahtlen, kas nad tõesti mõõdavad igapäevaselt 10x päevas. Samas II tüübi mitte süstiv diabeetik peab hakkama saama 50 ribaga poolaastas. Kus on siin loogika härrad/prouad rahakatla juures olijad???? Aga loodus tühja kohta ei salli ja nii olen ka ise osutunud vahendaja rolli - kellel puudu, kellel üle - ja panen käe südamele - vahendustasu ei võta.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21369/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
XY Tõesti ei saa aru, mida öelda tahad. Kas oled II tüübi diabeetik, kes ise nii vääralt arvab, või oled nii apteegis aru saanud? Loomulikult mõned II tüübi diabeeitkud kardavad süstimist, aga kahjuks ei tule nad ka seltsidesse, kus oma küsimustele ehk vastuseid saaksid. Tallinna Suhkruhaigete Seltsi esindajajana pean kahjuks kogema, et just II tüübi diabeedihaiged, kes kõige rohkem nõustamist vajaksid ja seltsist abi saaksid, jõuavad meile kõige vähem. Kahjuks ei saa me midagi teha, kui perearstid ei luba meil oma seltsi reklaame üles panna ega ka siis, kui neid arstidele jagame, neid haigetele ei anna. Oleme aru saanud, et arstidele ei meeldi liiga targad haiged, kes oskavad paljut tahta ja nõuda. Ei jää muud üle, kui soovitada, et kui teate II tüüpi haigestununuid näiteks Tallinnas, saatke nad Endla 59
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21370/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
XY
04.04.2015 23:38
aidake mul vahelduseks mõitsa üht: kas süstiv diabeetik (I tüüp) on tõesti nö hukule määratud. ehk jääb mulje, et see on üks hullematest haigustest. nii II tüübi diabeetikud kui terved inimesed on arusaamal, et VÄHEMALT EI OLE VEEL INSULIINI PEAL- EI SÜST, seega pole olukord kõige hullemI! jääb mulje, et kui mina süstin end siis on minuga õige pea lõpp, ka apteekrite suhtumine on kuidagi kaasatundev ja hindav minu suhtes... kummaline.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21358/suesivesikud-toidus
No kust sa, kullake, küll sellist suhtumist välja lugesid:) Ehk osutaksid meile ka seda kohta, kus keegi on kirjutanud, et süstiv diabeetik on hukule määratud! Aga jah, kui diabeetik ei ole veel insuliinist sõltuv, siis on tal loomulikult põhjust rõõmustamiseks: järelikult keha toodab (vähemalt) mingil määral insuliini. Ja funkava organi üle on ju ikka hea meel igaühel või mis! Loomulikult on see halvem variant, kui kõhunääre täiesti töötamast lakkab. Ma ei saa aru, mis sellises suhtumises - rõõmustan, et ei ole veel insuliini peal - valesti on.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21371/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
rõõmustada tasub siis, kui suhkrud korras on:)
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21372/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Seda minagi, ohooloom! Kui mulle veel insuliinisüste ei ole määratud, siis on ju suhkrud ka süstimata korras!
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21373/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann Suhkrud on korras??? Mille arvelt? Toitud kapsa juurikast? Ei tea konkreetselt sinu elu/olu, aga siin on ju olnud lugeda kirjutisi, kus kurdetakse, et ei jaksa, ei jõua ja siis selgub, et ei saagi jaksata, jõuda, kui kaloreid ei manustata. Aga perearst on ainult näppu viibutanud ja öelnud, et vs on kõrge, näit 4 koma midagi. Lähen jälle neerude teema juurde tagasi!!! Mingil veidral põhjusel II tüübi diabeetikud ei taha selle teemaga haakuda. Milliseid nõuandeid perearstid teile annavad? Kuidas oma neerude eest hoolitsete?
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21374/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Milliseid nõuandeid meile neerude osas antakse? Ikka ainult toitumisalaseid - et kui nende nõuannete kohaselt toimida, siis püsivat ka "neerunäitajad" normi piires. Jah, kogu meie (teisetüübiliste) elu juhib range dieet, aga arstide sõnul ongi selline eluviis meie haiguse puhul loomulik. Selles seisnebki minu haiguse ravi. Olevat veel palju haigusi, kus dieet on esmatähtis. Usun, et näiteks tsöliaakia puhul kah see toitumine lihtne ei ole - eriti väljas söömine. Jah, aeg-ajalt ajab selle dieedi järgimine lausa marru, aeg-ajalt tekib ahastustunne, aeg-ajalt tüdimus ja abitustunne. Aga mul selline haigus - sinna ei saa midagi parata. Peale foorumis kaeblemise - vähemalt saab natuke kergem :) Ning enneaegu insuliinisüstidele üle minna arstid ei luba. Kuni saab veresuhkrut teiste meetoditega ohjata, seni tuleb neid meetodeid kasutada. Ma ei ole meedik, ei oska kaasa rääkida, aga ju neil on siis ikka põhjust nii otsustada.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21375/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
tiann Sinul, patsiendina, on õigus küsida teist arvamust. Kui sinu perearst on nii kitsarinnaline ja loeb kõike ainult "by the book", siis on sul, enda tervise huvides, tagumine aeg võtta abinõud tarvitusle ja leida endale uus arst.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21376/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Enneaegu insuliinidele arstid minna ei luba??? On nad põhjendanud, millega on põhjendatud selline suhtumine???? Kas nad on teile selgitanud millise koormuse toob teie neerudele???
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21377/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Ausalt öeldes olen päris segaduses... Ega siis perearst diabeediravi muutmise üle otsusta. Minu üks tuttav teisetüübiline mees arvas ka, et lihtsam/mugavam oleks insuliinile üle minna ja esineski sellise sooviga, aga perearst ei olnud sellega nõus. Saatis endokrinoloogi juurde ja ka tema polnud nõus. Meil küll erinevad perearstid. Kas siis kõik perearstid mõistmatud? Põhjendavad oma otsust sellega, et milleks kunstlikku insuliini, kui oma keha veel toodab seda. Ei ole ka kuulnud, et kellelegi on lihtsalt soovi põhjal süsteravi määratud - ikka lähtutakse näitajatest. Ma ei saa päris täpselt aru, misasi neerudele kahjustavalt mõjub, kui insuliini ei süstita. Keha ju toodab (vähemalt mingil määral) insuliini. Ja kui dieedile tuginedes ning toodetavat insuliini ära kasutades suudetakse suhkrunäidud lubatavates piirides hoida (kuigi see on vääääga kulukas - ribad tuleb ju endal täishinnaga osta!), siis kuidas see mittesüstimine neere kahjustab? Esmatüübilistele vist tundub, et kõikidel meil, mittesüstijatel, ikka veresuhkur pidevalt üle 10. Tegelikult ei ole:)
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21378/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Siin lähtutakse eeldusest, et liiga vähe süsivesikuid (noh, et teisetüübilisel vs normis hoida) ja selle arvelt ehk ka suurem valgukogus mõjub neerudele koormavalt. Aga seda me ju ei tea, kust see piir jookseb.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21379/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Kui vahetada toidus süsivesikud kasulike rasvade vastu siis seda ei tohiks juhtuda. VT ka LCHF.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21380/suesivesikud-toidus
RE: Süsivesikud toidus
Vabanda tiann Ei taha sugugi sind segadusse ajada, aga ma tahan aru saada, mõista, miks II tüübilistel ei taha osad perearstid raviskeemi vahetada ja neile kas-või toetavaid insuliinisüste määrata, mis langetaks tunduvalt nende igapäevast pinget seoses toitumisega. Ka I tüüpi diabeetikuna olen 24/7 dieedil st jälgin mida suhu panen, aga insuliin ja glükomeeter annab mulle võimaluse vigu korrigeerida ja elada stressivabamalt. Muideks, süstiv II tüüpi diabeetik saab 50 asemel 450, kuigi jah, ka see nõuab koonerdamist, aga tea, et tean, mis tunne see on. Enam vähem inimlik elu, ribade osas, on väga hiljutine aeg. Kui pole palju palutud, siis küsi oma perearstilt, millega ta põhjendab, sinu endiselt tablettidel hoidmist, peale selle, et pankreas tuleb enne lõpuni tühjaks kurnata, selle asemel, et lasta organil insuliini toel vaikselt tiksuda ja abiks olla. Kui sinu perearst seda ei otsusta, millist raviskeemi kasutada, siis palu saatekirja. See on ebainimlik, kui diabeetik loeb nn kapsalehti, selle asemel, kui on võimalik palju inimväärsemat elu elada.
https://www.diabetes.ee/foorum/postitus/21389/suesivesikud-toidus

Viited